Dantų priežiūra yra svarbi mūsų gyvenimo dalis. Turime rūpintis savo dantų sveikata, kad šypsena išliktų skaisti ir sveika. Yra daug būdų, kaip galite apsaugoti savo dantų sveikatą, įskaitant reguliarų dantų valymą šepetėliu, kasdienį dantų siūlų naudojimą, subalansuotą mitybą, kurioje gausu kalcio ir vitamino D, ribojant užkandžiavimą tarp valgymų, geriant fluoruotą vandenį arba naudojant dantų priežiūros priemones, paženklintas kaip neturinčias fluoro, skirtas vaikams iki šešerių metų.

Nesileiskite suklaidinami minties, kad jei jūsų giminaičiai serga periodonto ligomis, tai ir jūs taip pat sirgsite. Kad išvengtumėte minkštųjų apnašų, kurios yra dažniausia periodonto ligos priežastis, kasdien tinkamai valykite dantis. Nepamirškite kasdien valyti tarpdančių ir dantų siūlu, naudodami tinkamą metodą. Dantų siūlas naudingas valant lipnius paviršius, pavyzdžiui, dantų kontaktus, o tarpdančių šepetėlis valo tarpdančius ir dantenas.

Taip pat nepamirškite masažuoti dantenų. Dantenų masažas yra svarbus siekiant užkirsti kelią periodonto ligoms. Kai valote dantis, gali sutrūkti dantenų kraujagyslės. Kraujavimas dėl dantų valymo ar nekokybiškų dantų protezų yra gana retas reiškinys, o dėl kraujavimo sutrikimų ir kraujo ligų – dar retesnis. Dažniausiai kraujavimas valant dantis atsiranda dėl apnašų pažeidžiamų smulkių kraujagyslių sienelių dirginimo. Jei sergate dantenų ligomis, dantų šepetėliu dantis valykite ir masažuokite dantenas du kartus per dieną, tai padės pašalinti bakterijas. Todėl, be to, kad nuvalytumėte visus dantų paviršius ir valytumėte tarpdančius, dantų šepetėliu sukamaisiais judesiais turėtumėte masažuoti dantenas. Masažuodami uždegimines dantenas galite sukelti gausų kraujavimą, nes dantenų kraujagyslės yra trapios. Neišsigąskite, toliau masažuokite dantenas du kartus per dieną, kiekvieną dieną. Dantenų kraujavimas ilgainiui sumažės, nes kraujagyslės atsistatys. Todėl turėtumėte žinoti, kad, kai ant dantų šepetėlio yra kraujo, turėtumėte ne mažiau valyti dantis ir stengtis neliesti kraujavimo vietos, o kruopščiai valyti dantis ir sukamaisiais judesiais masažuoti dantenas. Kuo efektyviau valysime dantis ir ilgai masažuosime dantenas, kad sustiprintume kraujagyslių augimą, tuo mažiau turėsime periodonto ligų.

Periodonto ligomis sergantiems pacientams patariama naudoti priešuždegimines dantų pastas, kurių sudėtyje yra įvairių žolelių ekstraktų. Kadangi dėl periodontito dažnai inkrustuoja dantų šaknys, kurios yra labiau linkusios į ėduonį, į dantų pastos sudėtį reikėtų įtraukti fluoro, kuris ypač svarbus vyresnio amžiaus žmonėms. Taip pat verta paminėti, kad balinančių dantų gydymo procedūros nesiūlomos sergantiesiems šiomis ligomis. 

Kokia mityba palanki šypsenos išsaugojimui?

  • Per dieną rekomenduojama išgerti 8 stiklines vandens. 
  • Būtinai valgykite daug įvairaus maisto.
  • Valgykite daug vaisių ir daržovių.
  • Vartokite pakankamai lengvai virškinamų baltymų: vištienos, žuvies.
  • Reikėtų vengti sūraus maisto.
  • Geriausiai tinka šiltas maistas.
  • Vietoj smulkių miltų kepinių, tokių kaip bagetės ir bandelės, valgykite daugiau juodos viso grūdo duonos.
  • Valgykite daug daug skaidulų turinčių patiekalų: viso grūdo kepinių, grūdinių produktų, daržovių ir vaisių.
  • Reikėtų vengti cukrumi saldintų konditerijos gaminių ir kitų saldumynų.
  • Reikėtų vengti saldintų gėrimų, tokių kaip kava, arbata ir sultys.

Vitaminai ir mineralai reikalingi optimaliai sveikatai, ne tik dantų sveikatai. Vitaminai ir mineralai yra būtini gerai periodonto audinių būklei palaikyti; subalansuota mityba, į kurią įeina visos būtinos maistinės medžiagos, reikalinga bendrai dantenų ir kitų dantis supančių atraminių audinių sveikatai. Nepaisant to, kad vitaminai ir mineralai negali visiškai sustabdyti ar pakeisti ligos progresavimo, netinkama mityba gali prisidėti prie sąlygų, dėl kurių periodonto liga blogėja arba yra neefektyviai stabdoma.

Norite ilgai džiaugtis kerinčia šypsena bei sveikais dantimis? Nepamirškite reguliarios odontologinės priežiūros. Ją atlikti galite ClinicDPC odontologijos klinikose.