Todd’o Phillips’o režisuotas filmas „Jokeris“ (angl. „Joker“) tapo vienu iš labiausiai aptarinėjamų ir diskutuojamų kūrinių 2019 m., pelnęs „Auksinio liūto“ apdovanojimą Venecijos kino festivalyje ir sulaukęs didelio susidomėjimo dėl savo unikalios interpretacijos apie kultinį DC Comics piktadarį. Šis filmas nėra įprasta komiksų ekranizacija – tai psichologinė drama, kuri sukurta be aiškių superherojų kovų ir įprastų komiksų filmo elementų. Šioje recenzijoje apžvelgsime pagrindinius „Jokerio“ aspektus, įskaitant Joaquino Phoenixo pasirodymą, siužetą ir gilesnę istorijos analizę.
Siužetas ir Istorijos Plėtojimas
„Jokeris“ pasakoja istoriją apie Arturą Fleką – vyriškį, gyvenantį fikciniame Gotamo mieste, kuris kasdien kovoja su socialine atskirtimi, skurdu ir psichikos ligomis. Arturas dirba klounu ir svajoja tapti komiku, tačiau susiduria su nuolatiniu aplinkinių smurtu, atstūmimu ir žeminimu. Filme matome, kaip Arturas palaipsniui praranda kontrolę ir tapatybę, įsivyrauja jo blogoji pusė, kol galiausiai jis tampa legendiniu piktadariu – Džokeriu.
Phillips’as savo filmu parodo tamsiąją žmogaus prigimties pusę, pabrėždamas visuomenės įtaką asmens degradacijai. Arturo istorija pasakoja, kaip psichologinės problemos, socialinė atskirtis, politinis ir ekonominis neramumas gali pastūmėti žmogų į smurtą ir nihilizmą.
Joaquin Phoenixo Meistriškas Vaidmuo
Joaquin Phoenixo atlikimas kaip Arturas Fleckas – tai išskirtinė aktorystės viršūnė, pelniusi jam „Oskaro“ apdovanojimą už geriausią pagrindinį vaidmenį. Phoenixas sukūrė emocingą ir bauginantį personažą, demonstruodamas nuolatinius Arturo nuotaikos svyravimus ir vidines kovas. Aktorius atliko išskirtinį darbą, pabrėždamas Arturo kūno kalbą ir išraiškas, jo kūnas ir veidas išreiškia personažo nerimą, baimę ir galiausiai triumfuojančią piktadarystę.
Joaquin Phoenixo pasirengimas šiam vaidmeniui taip pat buvo įspūdingas. Jis numetė daug svorio, kad sukurtų liesą ir išsekusį veikėjo išvaizdą, o jo įsijautimas į psichologiškai sudėtingą asmenybę suteikė filmui realistiškumo ir autentiškumo. Jo pavaizduotas Džokeris skiriasi nuo ankstesnių versijų, nes pabrėžia žmogaus, o ne antžmogio savybes.
Režisūra ir Vizualinė Estetika
Todd’as Phillips’as, labiau žinomas už komedijas kaip „Pagirios“ („The Hangover“), šįkart pateikė tamsų, socialiai kritišką filmą. Filme „Jokeris“ Phillips’as tyrinėja temas, tokias kaip neteisybė, psichinė sveikata ir visuomenės abejingumas. Gotamo miesto atmosferą sukuria šalta ir niūri spalvų paletė, kuri sustiprina niūrų, melancholišką filmo toną. Filmo operatoriaus Lawrence’o Shero darbas vertas dėmesio – kiekviena scena atrodo kaip gyva tapybos drobė, sukurta tam, kad perteiktų emocinę įtampą ir veikėjo vidines kovas.
Filmo vizualiniai aspektai, įskaitant miesto fono estetikas, taip pat padeda atskleisti Gotamo kaip socialinės ir ekonominės neteisybės simbolį. Filmas įkvėptas 7-ojo ir 8-ojo dešimtmečio niūrių kriminalinių dramų, pavyzdžiui, Martino Scorsese’o „Taksistas“ ir „Karaliaus komedija“, taip sukuriant Gotamą, kuriame aiškiai matomas klasės konfliktas ir išankstinės nuostatos.
Filmo Tematikos ir Socialinė Kritika
„Jokeris“ nėra tradicinis superherojų filmas; jis veikiau tyrinėja žmogaus psichologiją ir socialinę neteisybę. Filmo kūrėjai pateikia svarbius klausimus apie visuomenės elgesį su pažeidžiamais žmonėmis. Arturas tampa simboliu tiems, kurie atstumti, ironiškai – personažu, kuris kovodamas su socialiniu nepritekliumi praranda žmogiškumą. Filmas provokuoja žiūrovą permąstyti, kaip mūsų visuomenės sprendimai gali nulemti asmenines tragedijas.
Phillips’o kūrinys kviečia diskusijoms apie psichikos sveikatos palaikymo trūkumą, nes Arturas, nors ir lanko psichinės sveikatos specialistę, susiduria su biurokratija ir menku emociniu palaikymu. Be to, Arturo kelias į piktadarystę rodo, kaip individai gali prarasti kontrolę, kai socialinės paramos nėra.
Kritika ir Kontroversija
Filmas sulaukė nemažai prieštaringų nuomonių dėl smurto vaizdavimo ir simbolikos. Kai kurie kritikai teigė, kad „Jokeris“ per daug simpatizuoja blogiui ir gali inspiruoti netinkamą elgesį. Kita vertus, daugelis vertino filmo drąsą kalbėti apie sudėtingas temas ir iššūkį, mestą tipiškoms superherojaus istorijoms.
Apibendrinimas
„Jokeris“ – tai nepaprastai gilus, emociškai sudėtingas filmas, kuris praplečia komiksų kino ribas ir įkvepia diskusijas apie psichologinius bei socialinius aspektus. Joaquin Phoenixo įtaigus vaidmuo kartu su įspūdinga Todd’o Phillips’o režisūra sukūrė įsimintiną ir kartais trikdantį kūrinį, kuris pelnytai užsitarnavo vietą tarp geriausių kino filmų.
„Jokeris“ nėra lengvai žiūrimas filmas, tačiau jo gili, psichologiškai įtempta istorija ir Joaquin Phoenixo vaidyba ilgai išliks žiūrovų atmintyje. Tai daugiau nei tik komiksų filmas – tai tamsus ir provokuojantis kūrinys, kuris suteikia naują prasmę vienam žymiausių piktadarių kine.