Ar kada nors gerai pažvelgę į veidrodį matėte, kad tarp dantų yra ėduonies požymių? Nors tai gali kelti nerimą, dantų ėduonis iš tikrųjų yra viena iš labiausiai paplitusių ligų, kuriomis serga suaugusieji visame pasaulyje. Šiai plačiai paplitusiai problemai tinkamai išgydyti reikia kompetentingų odontologijos specialistų, o tai reiškia, kad reikia suprasti, kaip susidaro ėduonis, ir nustatyti veiksmingas gydymo galimybes. Šiame straipsnyje aptarsime, kas sukelia ėduonį tarp dantų, požymius, rodančius, kad gali kilti rimtų problemų, ir praktinius patarimus, kaip skubiai kreiptis pagalbos į patyrusį odontologą.

Kodėl atsiranda ėduonis

Dantų ėduonis tarp dantų, dar vadinamas tarpdančių ėduonimi, yra dažna burnos sveikatos problema. Dėl to daugiausia kalta prasta burnos higiena; maisto dalelėms įstrigus ankštuose tarpdančiuose, jos gali pritraukti bakterijas ir sukelti rūgščių kaupimąsi, kuris ardo emalį ir sukelia ėduonį. Be to, tarpdančių ėduonį lemia ir netinkamas mitybos pasirinkimas, nes vartojant užkandžius, kuriuose yra daug cukraus ar krakmolo, gali padaugėti ėduonį sukeliančių bakterijų. Konsultacijos su odontologu gali padėti nustatyti galimas problemas, kol jos neišsiplėtė iki rimtesnių būklių. Reguliarus dantų valymas šepetėliu ir tarpdančių siūlu, tinkama mityba ir reguliarūs apsilankymai pas odontologą yra pagrindiniai veiksmai, kurių galime imtis, kad išvengtume tarpdančių ėduonies susidarymo.

Ėduonies atsiradimo požymiai

1. Matomos skylės

Vienas akivaizdžiausių tarpdančių ėduonies požymių yra matomos skylės dantyse. Šios skylės atsiranda dėl apnašose esančių bakterijų, ardančių dantų emalį. Jei pastebėjote skylučių dantyse, svarbu kuo greičiau apsilankyti pas odontologą.

2. Jautrumas karščiui ir šalčiui

Dar vienas tarpdančių ėduonies požymis yra jautrumas karštai ir šaltai temperatūrai. Tai sukelia apnašose esančios bakterijos, ardančios dentiną, t. y. danties sluoksnį, esantį po emaliu. Jei pastebėjote, kad dantys yra jautresni nei įprastai, svarbu kreiptis į odontologą.

3. Skausmas valgant

Jei valgant jaučiate skausmą, tai gali būti tarpdančių ėduonies požymis. Šį skausmą sukelia apnašose esančios bakterijos, ardančios dentiną, o tai gali sukelti uždegimą ir dirginimą. Jei valgydami pastebėjote skausmą, svarbu kreiptis į odontologą.

4. Blogas kvapas

Blogas burnos kvapas taip pat gali būti tarpdančių ėduonies požymis. Taip yra todėl, kad apnašose esančios bakterijos gamina toksinus, kurie gali sukelti blogą burnos kvapą. Jei pastebėjote, kad iš burnos sklinda nemalonus kvapas, svarbu kreiptis į odontologą.

5. Patinimas arba paraudimas aplink dantis

Jei pastebėjote patinimą ar paraudimą aplink dantis, tai gali būti tarpdančių karieso požymis. Taip atsitinka dėl to, kad apnašose esančios bakterijos ardo aplink dantis esančius audinius, todėl gali kilti uždegimas ir dirginimas.

Kaip atsikratyti ėduonies

1. Venkite saldžių gėrimų ir maisto produktų

Vienas geriausių būdų išvengti dantų ėduonies – vengti saldžių gėrimų ir maisto produktų. Cukrus yra vienas iš pagrindinių ėduonies atsiradimo veiksnių, nes sudaro sąlygas bakterijoms augti ir vešėti burnoje. Todėl svarbu riboti saldžių gėrimų ir maisto produktų vartojimą ir po jų vartojimo valyti dantis.

2. Naudokite fluoro turinčią dantų pastą

Fluoras yra mineralas, padedantis stiprinti dantų emalį, todėl jis tampa atsparesnis ėduoniui. Todėl fluoro turinčios dantų pastos naudojimas gali padėti išvengti ėduonies. Svarbu naudoti dantų pastą, kurioje yra tinkamas fluoro kiekis jūsų amžiaus grupei.

3. Gerkite fluoruotą vandenį

Be fluoro turinčios dantų pastos, taip pat turėtumėte gerti fluoriduotą vandenį. Fluorintame vandenyje yra saugaus vartoti fluoro kiekio, kuris padeda išvengti ėduonies. Jei neturite galimybės naudotis fluoruotu vandeniu, galite naudoti fluoro skalavimo skystį arba vartoti fluoro papildų.

4. Valgykite daug kalcio turinčio maisto

Kalcis yra dar vienas mineralas, padedantis stiprinti dantų emalį. Todėl kalcio turtingų maisto produktų vartojimas gali padėti išvengti ėduonies. Geri kalcio šaltiniai yra pienas, sūris, jogurtas ir žalios lapinės daržovės.

5. Reguliariai lankykitės pas odontologą

Svarbu reguliariai lankytis pas odontologą, kad jis atliktų profilaktines apžiūras ir valymus. Šių apsilankymų metu odontologas galės nustatyti bet kokias problemines vietas ir prireikus skirti gydymą.

Jei nerimaujate dėl dantų ėduonies tarp dantų, svarbu kuo greičiau kreiptis į gydytoją. Kuo greičiau kreipsitės į odontologą, tuo didesnė tikimybė, kad jis galės sėkmingai gydyti jūsų būklę. Odontologijos klinikoje ClinicDPC mūsų patyrę specialistai pasiruošę padėti. Siūlome platų spektrą gydymo būdų, skirtų įvairioms dantų problemoms spręsti, ir kartu su jumis ieškosime jūsų poreikius atitinkančio sprendimo.